JEDNA SZKOŁA - WIELE MOŻLIWOŚCI ::PRAWO - PRZYJAŹŃ - TOLERANCJA::100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Aktualności

30 maja 2019 14:24 | Aktualności

Otwarcie Etnograficznej Sali Pamięci im. Michała Rawity - Witanowskiego

Dnia 29 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie odbyło się uroczyste otwarcie Etnograficznej Sali Pamięci im. Michała Rawity -  Witanowskiego.

W wyniku pracy i zaangażowania wielu osób, w ramach projektu współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Kole i Kłodawskie Stowarzyszenie Szkolne „Rawita” dokonano rewitalizacji  zbiorów muzeum szkolnego. Zakupiono gabloty wystawiennicze, opisano i wyeksponowano przedmioty z przełomu XIX/XX wieku.

Michał Rawita -  Witanowski to postać szczególna w historii naszego miasta i regionu. Podczas pobytu w Kłodawie w latach 1890-1907 prowadził aptekę. Rozpowszechniał nasze małe miasteczko w Europie. Zarażał swoimi zainteresowaniami innych, m. in. fotografią, malarstwem, czytelnictwem i edukacją.  Bardzo wnikliwie poznawał miejsce w którym żył , czego efektem jest monografia naszego miasta pt. „ Kłodawa i jej okolice pod względem historyczno-ludoznawczym” z 1904 roku, do dziś dnia cenne źródło wiedzy na temat historii Kłodawy.

Etnograficzna Sala Pamięci im. Michała Rawity -  Witanowskiego otwarta jest dla zwiedzających w roku szkolnym w środy w godz. 13.30 – 15.00. W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr tel. 63 2730310 ul. 3 Maja 5, 62-650 Kłodawa.

Kultywujmy pamięć o przeszłości.

 

Przeczytano: 506 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: