JEDNA SZKOŁA - WIELE MOŻLIWOŚCI ::PRAWO - PRZYJAŹŃ - TOLERANCJA::WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE WIELKOPOLSKA SZKOŁA ROKU

Aktualności

23 maja 2019 10:07 | Aktualności

Harcerze na Polach Grunwaldu

W Drużynie Harcerskiej „Solne Kryształy” działającej przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie kolejne ważne wydarzenie.  Drużyna „Solne Kryształy” zorganizowała wycieczkę do Stębarka, gdzie harcerze  zwiedzili Pola Grunwaldu. Poznali jego tajemnice i historię bitwy, zwiedzili muzeum,  a w nim zabytki średniowiecznego uzbrojenia pozyskane w wyniku badań archeologicznych Pól Grunwaldu, kopie broni oraz strojów rycerskich. Obejrzeli również pokaz multimedialny o tematyce nawiązującej do Bitwy pod Grunwaldem, a mianowicie wspaniały obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” przedstawiony  w bardzo niekonwencjonalny sposób.

 Jednak głównym punktem wycieczki było złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego oraz Obietnicy Zuchowej. Na Polach Grunwaldu, na Wzgórzu Zwycięstwa w podniosłej atmosferze odbył się uroczysty apel z udziałem Komendanta Hufca ZHP Koło-Marianny Chojnackiej, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie-Doroty Sylwestrzak, rodziców harcerzy oraz sympatyków drużyny, podczas którego Związek Harcerstwa Polskiego wzbogacił się o dwudziestu jeden   harcerzy oraz czterech zuchów.  Pomimo, że od rana padał ulewny deszcz harcerze nie zwątpili ani na chwilę i byli gotowi złożyć Przyrzeczenie w każdych warunkach pogodowych. Na szczęście jednak pojawiło się „okno pogodowe” i uroczystość nie została niczym zakłócona.

To kolejne Przyrzeczenie zorganizowane przez drużynową w szczególnym miejscu, tak, by pozostało w pamięci harcerzy na długo. W 2015 roku harcerze złożyli Przyrzeczenie w Sali Koncertowej Kopalni Soli w Kłodawie na głębokości sześciuset  metrów. Tym razem drużynowa postawiła na tradycję harcerską nawiązującą do tradycji rycerskiej. Dwa punkty Prawa Harcerskiego mówią: „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy” oraz  „Harcerz postępuje po rycersku”. Dlatego celowym było wcześniejsze zapoznanie się z tradycją rycerską  i historią Bitwy pod Grunwaldem w towarzystwie przewodnika. W 2017 roku drużyna zwiedziła również Zamek Krzyżacki w Malborku w ramach projektu zainicjowanego i przeprowadzonego przez drużynę  pod tytułem: „Od rycerza do harcerza”.

Co do dalszych planów drużyny, kolejnym celem jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pozostaje ściskać kciuki i kibicować młodym ludziom, by im się za każdym razem udało zrealizować to, co zaplanują.

Przeczytano: 782 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: