06 marca 2019 13:08 | Aktualności

XI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie "Moja Wielkopolska"

Dnia 22 lutego 2019 r.  w Zespole Szkół Odzieżowych im. Wł. Reymonta w Poznaniu odbył się I etap XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska”.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VIII a:

Aleksandra Król,

Zofia Danielewicz

Maja Motyka.

Do I etapu – pisemnego przystąpiło 59 uczniów. Uczestnicy konkursu na rozwiązanie 9 zadań o charakterze otwartym oraz zamkniętym mieli 45 minut. Test pozwolił wyłonić najlepszą dwudziestkę. Wśród nich znalazła się Zofia Danielewicz,  która zakwalifikowała się do udziału w finale konkursu i warsztatach, które odbędą się w dniach 25-26 kwietnia br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Po zmaganiach konkursowych nadszedł czas na zwiedzanie Starego Rynku  i podziwianie między innymi poznańskich koziołków.

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska” to rozgrywany od 2009 roku konkurs krajoznawczy, organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu, Zespół Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego regionu, a także pobudzanie zainteresowania „małą ojczyzną”.

Konkurs składa się z dwóch etapów – pisemnego oraz ustnego, poprzedzonych eliminacjami szkolnymi. W pierwszym etapie zadaniem uczestników jest rozwiązanie pisemnych zadań testowych (zarówno o charakterze zamkniętym, jak i otwartym). Drugi etap polega na prezentacji uprzednio przygotowanego projektu jednodniowej wycieczki szkolnej lub ścieżki dydaktycznej, które zlokalizowane są na obszarze jednej lub kilku form ochrony przyrody z terenu Wielkopolski (np. parku krajobrazowego, parku narodowego, rezerwatu przyrody, obszaru Natura 2000 itp.). W każdym roku wyznaczony zostaje inny, szczegółowy temat prezentacji drugiego etapu konkursu.