03 grudnia 2018 12:19 | Aktualności

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ  PRAW DZIECKA  i  10-LECIE SZKOLNEGO KLUBU UNICEF

Dnia 26 listopada w naszej szkole odbył się apel poświęcony „Konwencji o Prawach Dziecka”, który obchodzony jest 20 listopada na całym świecie. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę  w 1991 roku.

W tym roku również, w naszej szkole SZKOLNY KLUB UNICEF, obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Od 2008 roku współpracujemy z UNICEF Polska w ramach działalności Klubu Szkół UNICEF Polska, dzięki któremu nasi uczniowie mają szansę regularnie zapoznawać się z informacjami na temat sytuacji ich rówieśników z różnych stron świata. Przyczynia się to do pogłębienia wiedzy uczniów oraz szerzenia idei tolerancji międzykulturowej.

Na przełomie tych dziesięciu lat w naszej szkole zostało przeprowadzonych wiele akcji oraz projektów edukacyjno-pomocowych pod patronatem UNICEF Polska takie jak:

• Kampania UNICEF POLSKA -„ Na ratunek dzieciom w Kongo”,
  • wolontaryjna zbiórka publiczna na rzecz wsparcia leczenia i rehabilitacji dwóch uczniów w naszym mieście,
  •  światowy projekt edukacyjno-pomocowy „Wszystkie Kolory Świata” pod patronatem UNICEF Polska, na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone,
  • projekt edukacyjny, część II - „ Baw się i Bądź bezpieczny z UNICEF”
  • projekt edukacyjno – pomocowy, pt. „Gwiazdka dla Afryki”,
  • projekt edukacyjny UNICEF Szkoła z Prawami Dziecka”  – III edycja, podczas której w naszej  gminie zostały przyznane „Gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka”,
  • projekt edukacyjno – pomocowy „MALI uczniowie idą do szkoły”,
  •  kiermasz książki pt. „Dzień Książki dla Afryki”  zorganizowany z biblioteką szkolną,
  • członkowie szkolnego Klubu UNICEF odpowiedzieli na apel dziewczynki z USA, która  prosiła o przysłanie kartek świątecznych.  Safyre Terry, to dziewczynka która w wyniku podpalenia mieszkania w 2013 roku straciła całą rodzinę – rodziców i trójkę rodzeństwa, oraz uległa rozległemu poparzeniu całego ciała,
  •  Projekt edukacyjny -  „Prawa dziecka a problemy współczesnego świata”.
  • Projekt edukacyjny  pt.”Po pierwsze dziecko”
    • Projekt edukacyjny pt.”zaWODY dla AFRYKI”, na temat znaczenia wody w życiu człowieka,
    • akcja charytatywna  pt. „Wsparcie edukacji w Ghanie” dotycząca pomocy edukacyjnej dzieciom  w Afryce, pod patronatem Centrum Doskonalenia Nauczycieli  w Koninie.
  • Projekt edukacyjny Dzień Prawa Dziecka z okazji 20-lecia Konwencji Praw Dziecka,
  • akcja zbierania środków finansowych na pomoc dzieciom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi na Haiti,
  •  projekt edukacyjny „ Baw się i Bądź bezpieczny z UNICEF”,
  • program adopcja na odległość „Pallotyńska Adopcja Serca”,  Szkolny Klub UNICEF wraz ze Szkolnym Kołem Caritas   podjęli się prowadzenia akcji „Adopcja Serca”, która polega na pomocy dziecku z Afryki, które było w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Naszym podopiecznym był EMMANUEL HABIMANA mieszkający w Kibeho (w Rwandzie),
  • Ogólnopolski Program UNICEF „ Dostrzec innych. Pomoc humanitarna na świecie”,
  • program edukacyjny „Mapa Świata” poznanie sytuacji dzieci w Armenii, Gwatemali, Peru, Indonezji, Ruandzie, Ukrainie oraz Pakistanie,
  • projekt edukacyjny UNICEF „Szkoła z Prawami Dziecka”  – II edycja,

Poświadczeniem uczestnictwa naszej szkoły we wszystkich tych projektach i akcjach są certyfikaty oraz dyplomy, które znajdują się na ścianie pawilonu I-wszego naszej szkoły.

Wszystkie akcje i projekty w naszej szkole były przeprowadzone pod kierunkiem opiekuna Szkolnego Klubu UNICEF p. Wioletty Dopierały.

Członkowie Szkolnego Klubu UNICEF wraz z opiekunem podziękowali dyrekcji, wszystkim uczniom i  nauczycielom  za udział we wszystkich akcjach i projektach jakie były realizowane w naszej szkole. Szkolny Klub UNICEF nie kończy swojej działalności, nadal będzie ją prowadził i uczestniczył w realizacji projektów oraz akcji w naszym mieście, kraju  i na świecie.

W drugiej części apelu uczniowie klas VA i VB oraz członkowie Szkolnego Klubu UNICEF zaprosili wszystkich zgromadzonych do obejrzenia przedstawienia pt.”Król Maciuś Pierwszy”, który przybliżył dzieciom przysługujące im prawa. Na zakończenie każda klasa otrzymała plakat „Konwencja Praw Dziecka”.

Apel został przygotowany pod kierunkiem, pani Wioletty Dopierały i pani Ilony Perlic.