18 kwietnia 2018 15:05 | Aktualności

Etap rejonowy XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce

10 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie odbył się etap rejonowy XXII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

-        Antoni Bałdyga – kl. IV a;

-        Filip Kubiś – kl. IV a;

-        Wiktoria Kartasińska – kl. V a;

-        Zuzanna Wojciechowska – kl. V a;

-        Maciej Kubiak – kl. VII b.

Wszystkich uczestników konkursu, na wszystkich etapach, obowiązuje znajomość tematów:

-        Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 r. (najważniejsze wydarzenia z przebiegu powstania, postacie związane z wydarzeniami powstania: Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Taczak, Józef Dowbor- Muśnicki, Franciszek Ratajczak, miejsca w Poznaniu upamiętniające wydarzenia powstania.

-        Gwara oraz umiejętność jej zastosowania, charakterystyczne wyrażenia gwarowe, cechy gwary wielkopolskiej.

W etapie rejonowym obowiązywały również zagadnienia z etapu powiatowego oraz następujące zagadnienia:

Klasa IV

-      W kręgu wielkopolskich legend, czyli o duchach, straszydłach i rzeczach tajemnych - legendy związane z miejscowościami: Budziejewko, Kruszwica, Gołańcz - w tym, główni bohaterowie legend, związki między legendą a teraźniejszością, etymologia nazw;

-         Ród Piastów: Mieszko I i Dobrawa, Bolesław Chrobry;

-         Wydarzenia: chrzest Polski i jego konsekwencje, zjazd w Gnieźnie i jego skutki;

-         Legendy - związane z początkami państwa polskiego.

Klasa V

-        Obrzędy, zwyczaje i święta wielkopolskie (najważniejsze obrzędy, zwyczaje i tradycje – miejsca i pory roku związane z ich kultywowaniem, z uwzględnieniem uroczystości odbywających się w miejscowościach: Górka Klasztorna, Spycimierz, Mikstat, Poznań;

-         Szlakiem zabytków gotyckich w Wielkopolsce (charakterystyczne cechy stylu gotyckiego, słynne budowle gotyckie w Wielkopolsce) na przykładzie zabytków znajdujących się w wymienionych miejscowościach: Gniezno, Poznań, Międzyrzecz, Szamotuły.

Klasa VII

-        Śladami „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy”. Idee pracy organicznej, przykłady działań organiczników, wybitni przedstawiciele pracy organicznej (D. Chłapowski, P. Wawrzyniak, K. Żupański, M. Jackowski, E. Raczyński, H. Cegielski, K. Marcinkowski);

-         Grupy regionalne w Wielkopolsce - zajęcia, tradycje i zwyczaje. Pochodzenie nazw grup regionalnych i etnicznych w Wielkopolsce i miejsca ich osiedlenia się w Wielkopolsce, dorobek kulturowy grup etnicznych i regionalnych, zwyczaje i obyczaje lokalne, dom.

Na stronie organizatora – Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski zaprezentowane zostały wyniki. Zgodnie z regulaminem, minimum 90 % wymaganej liczby punktów i tym samym kwalifikację do finału wojewódzkiego uzyskali uczniowie:

-        Antoni Bałdyga – kl. IV a;

-        Filip Kubiś – kl. IV a;

-        Wiktoria Kartasińska – kl. V a;

-        Zuzanna Wojciechowska – kl. V a;

Opiekunem uczniów jest p. Dagmara Rosołek.

Gratulacje!