17 kwietnia 2018 08:22 | Aktualności

"Kłodawa - moja mała ojczyzna"

12 kwietnia  2018 roku odbyło się podsumowanie projektu  realizowanego przez klasy 0 – III „Kłodawa – moja mała ojczyzna”. Tego dnia szkołę odwiedziło  wielu zacnych gości. Obecni byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty , delegatury w Koninie, władz samorządowych oraz powiatowych, ksiądz Proboszcz, przedstawiciele Stowarzyszenia „Sprawni inaczej” oraz dzieci z Przedszkola im. Jana Brzechwy w Kłodawie wraz z opiekunami.

Projekt był kontynuacją trzech ubiegłych lat. W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie podróżowali  po krajach europejskich. W  2015/2016 poznawali kontynenty. Różne regiony Polski zwiedzali w roku 2016/2017, a w 2017/2018 poznawali historię Kłodawy.

Zanim uczniowie podsumowali projekt, odbyli cykl wycieczek i spotkań z ciekawymi ludźmi. Zwiedzili Kopalnię Soli „Kłodawa” w Kłodawie, łącznie z Podziemną Trasą Turystyczną, Muzeum Karmelitów znajdujące się przy Kościele Parafialnym, zabytkowy kościół p.w. Św. Fabiana i Sebastiana, miejsca Pamięci Narodowej, cmentarz żydowski, bramę „Salve”, Dom Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy.         W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi szkoła gościła p. Wojciecha Duszę- pasjonata lotnictwa,          p. Jadwigę Tyksińską – przedstawiciela Rady Miejskiej oraz artystkę ludową, przedstawicieli Kopalni Soli. Do końca roku szkolnego czekamy na  spotkanie z p. Jackiem Grzanką – kolekcjonerem militariów wojskowych.

Podsumowując projekt, uczniowie klasy  IIIb i IIId, rozpoczęli od legendy powstania Kłodawy. Klasa IIIe przedstawiła  nadanie praw miejskich w 1430 roku. Krótką historię Akademii  Krakowskiej przybliżyli uczniowie klasy IIIa i IIIc. Nie sposób było nie wspomnieć o mniejszościach narodowych zamieszkujących przed wojną Kłodawę – Żydach i Romach. Młodzi aktorzy z klasy IIa i IIb pokazali jak żyli i bawili się dawni mieszkańcy, wykonując tańce charakterystyczne dla danych społeczności.  Historię powstania największego zakładu pracy   i jednocześnie patrona szkoły -  Kopalni Soli „Kłodawa”, przedstawili najmłodsi  uczniowie   z oddziału „0”. Ostatnim punktem podsumowania  była historia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie, z którą zapoznali nas uczniowie klasy Ia i Ib.

"Kłodawa - moja mała Ojczyzna"