JEDNA SZKOŁA - WIELE MOŻLIWOŚCI ::PRAWO - PRZYJAŹŃ - TOLERANCJA::100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Aktualności

23 marca 2018 14:33 | Aktualności

Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni

Na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, poświęcony pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy - jak mówi preambuła ustawy - "wystąpili w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu."
Dzień 1 marca jest symboliczną datą święta, upamiętniającą rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" z podpułkownikiem Łukaszem Cieplińskim na czele.
Dziś, po latach walki o pamięć o Żołnierzach Wyklętych, Narodowy Dzień Pamięci ma szerszy wymiar niż tylko jednodniowe święto.

To bardzo często jest miesiącem szczególnego wspomnienia żołnierzy niepodległego podziemia podczas uroczystych konferencji naukowych, apeli, koncertów, biegów i innych imprez patriotycznych.

W dniach 26 lutego do 12 marca 2018 r. uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych historyczną wystawą, którą przygotowali uczniowie z Koła historyczno - regionalnego "RAWITA" pod kierunkiem p. Iwony Kucharskiej. Na szkolnej wystawie prezentowana była walka o wolność Polski następujących bohaterów, m. in.:

- rotmistrza Witolda Pileckiego,

- sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki",

- Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki",

- gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila",

- Józefa Franczaka "Lalka".

Przeczytano: 454 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: