10 stycznia 2018 13:38 | Aktualności

Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kłodawie

Chodzenie z gwiazdą czy szopką to słowiański zwyczaj. W Polsce powoli odradza się na nowo. Polska tradycja związana z obchodami świąt Bożego Narodzenia jest bardzo bogata i barwna. Jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych jest kolędowanie i dlatego 5 stycznia 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników  w Kłodawie odwiedzili kilka instytucji w naszym mieście.

Grupa kolędników  składająca się  z kilkudziesięciu osób, a  wśród nich  pasterze, król Herod, diabeł, śmierć, Trzej Królowie, Aniołowie i inni wyruszyli na kolędowanie.  Przybyli do Urzędu Miasta i Gminy w Kłodawie, Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, posterunku Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, siedziby Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Sprawni Inaczej” i  Stowarzyszenia „Solna Dolina”.

Oprócz śpiewania kolęd i pastorałek,  uczniowie zaprezentowali  scenki związane z narodzeniem Jezusa.  Kolędnicy pozdrawiali gospodarzy, wygłaszali lub wyśpiewywali powinszowania świąteczne i noworoczne,  ale także  prosili o jakiś datek. Wizyta kolędników  sprawiła dużą radość dzieciom, ale także i gospodarzom obiektów. Starszym osobom czasami zakręciła się łza w oku. I choć łatwiej można spotkać kolędników na wsi, to w mieście ten zwyczaj także jest obecny.

Warto przyjąć taką grupę w swoim domu nie tylko ze względu na podtrzymywanie tradycji, ale chociażby dla życzeń, które należy przyjąć w tym szczególnym okresie.