01 czerwca 2017 12:20 | Aktualności

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

W ramach projektu opracowanego przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kłodawie: HISTORIA WIEKIEM MALOWANA - Rola Piastów w rozwój Polski - szlakiem Kruszwicy, Biskupina i Gniezna w dniu 16 maja 2017 r. odbyła się wycieczka Szlakiem Piastowskim.
W wycieczce wzięli udział członkowie UTW oraz uczniowie kl. V a, V b, V c naszej szkoły. W autokarze uczestnicy wysłuchali wykładu p. Iwony Kucharskiej pt. "Rola Piastów w rozwoju Polski".
Program wycieczki obejmował:
- atrakcyjny rejs statkiem "Rusałka" po jeziorze Gopło oraz legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy;
- zwiedzanie rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, gdzie znajduje się muzeum i zrekonstruowana osada obronna pochodząca z VIII w. p.n.e., czyli 1500 lat przed powstaniem państwa Piastów. Prehistoryczna osada nad Jeziorem Biskupińskim odkryta została przez Walentego Szwajcera młodego nauczyciela miejscowej szkoły w 1933 r.
- przyjazd do Gniezna, gdzie znajduje się jedna z najbardziej znanych katedr w Polsce, położona na wzgórzu Lecha.
Do XIII wieku świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława I Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Wacława II. Gotycką katedrę zaczęto wznosić w II połowie XIV wieku.
Najbardziej znanym, obok sarkofagu św. Wojciecha, zabytkiem katedry są romańskie Drzwi Gnieźnieńskie, przy południowej wieży. Wykonane około 1175 r. , składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu różniących się nieco wielkością. W 18 kwaterach przedstawiono sceny z życia św. Wojciecha. Wejście zdobi piękny gotycki portal ze sceną Sądu Ostatecznego.
W dniu 12 maja 2017 r. członkowie UTW w ramach tego projektu zwiedzili również Muzeum Szkolne oraz zapoznali się z historią Kłodawy.