28 kwietnia 2017 13:10 | Aktualności

"Żywa flaga Polski"

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie zakończyli trwający prawie trzy miesiące projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie… – podróż po regionach Polski”. W ramach projektu uczniowie zwiedzili najważniejsze regiony naszej Ojczyzny: Wielkopolskę, Kujawy, Śląsk, Małopolskę, Mazowsze, Warmię i Mazury, Pomorze i Kaszuby , podziwiali piękno krajobrazu i zabytki, poznawali kulturę, tradycje, gwarę, stroje i tańce ludowe, smakowali regionalne potrawy. Co tydzień poznawali inny region. Prezentacje przygotowywały poszczególne klasy, a uczniowie uczyli się od siebie wzajemnie. Wszystko to w pięknej scenerii i strojach  przygotowanych przez rodziców.

27 maja – w przeddzień uroczystości majowych – dzieci w strojach ludowych i z flagami Polski przeszli barwnym korowodem ulicami miasta do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie zaprezentowali mieszkańcom Kłodawy  spektakl podsumowujący w/w  projekt.  Widzów zachwyciły niezwykłe dekoracje, stroje oraz wspaniałe występy uczniów.

Kulminacyjnym momentem spektaklu było utworzenie z pomocą zgromadzonych w sali widzów „żywej flagi Polski”.

To był wspaniały, wartościowy i nowatorski projekt, zrealizowany z rozmachem i przy ogromnym zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców naszej Szkoły. Ujawnił wiele talentów naszych uczniów, ich niezwykłą wrażliwość, więź ze szkołą, regionem, Ojczyzną.  Pozwolił na przeżycie niezwykłej lekcji patriotyzmu.

Dorota Sylwestrzak – dyrektor szkoły Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie