07 kwietnia 2017 21:43 | Aktualności

Cudze chwalicie, swego nie znacie... POMORZE

W środę 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły kończą niezwykłą podróż po Polsce. Ostatnim jej etapem jest Pomorze. Ten ciekawy i różnorodny region zaprezentowały dzieci z klasy I a i Ib.

Wyprawa nad morze pozwoliła poczuć przedsmak wakacji, na które wszyscy czekamy. Częścią Pomorza są Kaszuby – region o bogatej kulturze i tradycji. Dzieci zaprezentowały gwarę kaszubską w piosence „Kaszubskie nuty”. Przygotowały tańce ludowe: „Kowal”, polkę kaszubską oraz taniec związany z tradycjami rybackimi „Hej morze”. W tańcach zaprezentowały stroje kaszubskie oraz ciekawe rekwizyty: wiosła, sieci z rybami. Zebrani poznali najciekawsze turystyczne miejsca. Poczuli atmosferę festiwalu gwiazd w Międzyzdrojach. Podczas morskiej podróży nie mogło zabraknąć szanty i wesołych przyśpiewek. Piękno regionu przybliżyła morska scenografia, wystawa muszli i bursztynów. Dzieci zaprezentowały również tradycyjne potrawy. Stołówka szkolna w tym dniu serwowała dziadowską zupę, dorsza po kaszubsku , pulki, surówkę z kapusty szarpanej i  szuremej owocowy.

W przygotowanie strojów i dekoracji zaangażowały się całe rodziny, za co serdecznie dziękujemy.

Filmy: