27 marca 2017 16:13 | Aktualności

Cudze chwalicie, swego nie znacie... MAZOWSZE - WARSZAWA

W kolejnej odsłonie projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie...“ uczniowie klasy II c z wychowawczynią Iwoną Felczyńską zaprosili swoje koleżanki i kolegów na sentymentalny „Spacer po Warszawie“. Warszawa to nasza stolica, szczególne miasto, miasto, o którym każdy Polak powinien wiedzieć jak najwięcej. Przygotowane przedstawienie to spotkanie z warszawskimi legendami o „Syrence“, „Bazyliszku“, „Złotej Kaczce“, rozmowy o historii, zabytkach, pomnikach naszej stolicy. Dzieci zaśpiewały wiele warszawskich piosenek: „Nad Wisłą wstaje warszawski dzień", „Autobus czerwony", „Pójdę na Stare Miasto", „Warszawa da się lubić", „Jak przygoda to tylko w Warszawie", „Panna Mania chętnie gra na mandolinie", „Dziś panna Andzia ma wychodne", „Kłaniamy się naszej Warszawie" oraz zatańczyły polkę warszawską. Atrakcją programu był kataryniarz z papugą, rozdający pierścionki z niebieskim oczkiem. Dzieci zredagowały okolicznościowy numer „Kuriera Warszawskiego“, w którym można było znaleźć wiele ciekawostek o Warszawie. Stołówka szkolna serwowała w tym dniu rosół królewski, schab po warszawsku, a dzieci z IIc częstowały gości pyszną wuzetką. Rodzice, jak zawsze, zatroszczyli się o piękne stroje, dekoracje i poczęstunek. Występom przyglądali się także nasi mili goście - dzieci z Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Kłodawie.

W podróż po Mazowszu zabrała uczniów naszej szkoły klasa II a. Jest to jeden z najstarszych i najbogatszych pod względem folklorystycznym  etnograficznych regionów Polski. Kurpie znane są z pięknie ozdabianych chat, największych palm wielkanocnych. Dzieci zaprezentowały piosenkę ,,Jado goście" i taniec ludowy "Okrąglak". Zdjęcia przedstawiające przepiękny równinny krajobraz Mazowsza stanowiły tło dla pieśni pt. "Bandoska" ,  opowieści o Fryderyku Chopinie i Żelazowej Woli oraz prezentacji narodowego tańca - Mazura. Księstwo Łowickie wszyscy kojarzą z wielobarwnymi wycinankami, kolorowymi, pasiastymi, wełnianymi strojami. Uczniowie przybliżyli muzykę i tańce tego regionu : piosenkę "Łowiczanka jestem" , przyśpiewkę "Łowickie chłopoki" i żywego, wesołego oberka.

Filmy: