15 marca 2017 08:34 | Aktualności

Cudze chwalicie, swego nie znacie...ŚLĄSK

Kolejnym etapem podróży po regionach Polski był górny i dolny Śląsk. Uczniowie klasy IIe zaprezentowali ten region.
Głównym celem prezentacji była nauka o regionie, jego obrzędach, zwyczajach, gwarze oraz folklorze. Uczniowie świetnie posługiwali sie gwarą w piosenkach takich jak: "Śląska wyliczanka",  "Wodzionka",  "Ślonsko nuta". Było wiele zagadek oraz śląski taniec ludowy pt.  "Zajączek". Przedstawiono również musztrę przy dżwiękach górniczej orkiestry dętej. Przypomniano legendy związane ze Ślakiem -  "O Skarbniku", "Pierścień św. Kingi". Uczniowie recytowali wiersze i monologi w gwarze i o tematyce śląskiej. Wspomniano o Opolu i Festiwalu Piosenki Polskiej a uczniowie wykonali przebój zespołu No to co pt.  "Te opolskie dziołchy", podczas którego zapanowała radosna i energetyczna atmosfera zapraszając do śpiewu widownię. Prezentacja regionu Śląsk dała dzieciom wiele pozytywnych wrażeń przez co lepiej mogły otworzyć się na inne społczności i kultury. Natomiast kuchnia szkolna w ten piątkowy dzień przygotowała dania: zupa wodzionka- parzybroda, kluski śląskie z sosem i piklim, na deser pieczone jabłko.
Wielu rodziców uczniów włączyło się w przygotowanie strojów i scenografii za co serdecznie dziekujemy.

Filmy: