02 marca 2017 11:12 | Aktualności

Cudze chwalicie, swego nie znacie...WIELKOPOLSKA

Rozpoczęliśmy kolejny etap wieloletniego projektu POLSKA – EUROPA – ŚWIAT pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie…”. Projekt zakłada rozwijanie kompetencji poznawczych, społecznych, światopoglądowych oraz  tolerancji, szacunku dla odmiennych kultur i tradycji, poczucia przynależności narodowej, dumy z  regionu, kraju, kontynentu, świata, budzenie patriotyzmu narodowego i lokalnego, uczy dbałości o dobra kultury, nauki, sztuki. Zwiedziliśmy już kontynenty i wybrane kraje europejskie, teraz czas na naszą piękną Ojczyznę. Klasy młodsze prezentują wybrane regiony Polski, ich kulturę, tradycje, gwarę, potrawy, ciekawostki.

W piątek 24 lutego klasy II b i II d przedstawiły nasz region – Wielkopolskę. Uczniowie zaprezentowali legendę o orlim gnieździe i o poznańskich koziołkach. Były też tańce wielkopolskie „Walcerek” i „Maryneczka” oraz piosenki. Zebrani mogli poznać typowe potrawy kuchni wielkopolskiej, m. in. ślepe ryby z myrdyrdą, pyry z gzikiem, szagówki,  plyndze, rogale marcińskie i sznekę z glancem oraz posłuchać wierszy Jana Brzechwy recytowanych w gwarze wielkopolskiej. W tym dniu kuchnia szkolna serwowała typowo wielkopolski obiad i deser.

Podobnie jak w latach ubiegłych towarzyszy nam piosenka przewodnia, a w przygotowaniach biorą udział całe rodziny. Wyniki pracy uczniów, nauczycieli i rodziców będziemy podziwiać przez siedem kolejnych tygodni.

Filmy: